Praha – Soutěž Věda očima mladých vyhrál projekt mykologické analýzy ovzduší, který zpracovaly sestry Michaela a Kateřina Neubergerovy z Gymnázia Jana Nerudy v Praze. Instruktážním videem lidem ukázaly, jak mohou v domácích podmínkách analyzovat výskyt částic hub a plísní v bytech nebo domech. Prezentace finalistů a slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo v prostorách Akademie věd ČR.
Soutěž je organizována v rámci programu Věda má budoucnost vzdělávací organizace AISIS, jehož cílem je popularizace vědy u studentů základních a středních škol. Irena Fričová z pořádající společnosti si pochvalovala, že letošní úroveň projektů byla výrazně vyšší než loni.
Vítězný projekt může přispět k ochraně zdraví lidí, proto také získal i cenu hlavního partnera soutěže firmy Bayer. „Plísně mohou mít různá zdravotní rizika pro člověka, proto je nutné sledovat jejich koncentraci. Analýza ovzduší právě sleduje koncentrace těch partikulí,“ řekla ČTK a Českému rozhlasu Michaela Neubergerová. Aktuálně končí pátý ročník šestiletého studia, její sestra je o dva roky níže.
Postup pro domácnosti zachytily na videu. Příprava a zachycení částic trvá dohromady přibližně tři hodiny. Týden je potřeba na kultivaci. Pro závěrečnou analýzu je vhodné, aby byl k dispozici někdo zkušený, protože vyhodnocovat nález jen s pomocí literatury může být pro laika složité, poznamenala starší z vítězného sesterského týmu. Ten ovládl i hlasování veřejnosti na internetu.
Druhou příčku obsadili studenti Střední průmyslové školy Ostrov díky projektu o měření úrovně radiace detektorem v domácnostech. Na třetí příčce skončily dívky z Masarykovy střední školy chemické v Praze, které v projektu učily malé ekology. Škoda Auto jako partner ocenila projekt jediné základní školy v soutěži. Školáci z České Lípy v něm navrhovali policejní drony.
Iniciativa Věda má budoucnost pátým rokem usiluje o zvýšení zájmu mladých lidí o technické a přírodovědné obory. Ve spolupráci s firmami oživuje teoretickou výuku poznatky z reálného pracovního prostředí. Školáci mohou nahlédnout do zákulisí podniků. V Česku se do tohoto programu zapojilo více než 1500 žáků a téměř 150 učitelů.